פלוטרים

 

מה זה פלוטר?

 
פלוטר (בעברית תווין) הוא מכשיר הדפסה גרפית, הפועל על ידי שימוש בווקטורים על גבי נייר ברוחב גדול מהרגיל.
 

מהם פלוטרים/תווין? (Plotters)

 
פלוטרים משמשים בדרך כלל להדפסת שרטוטים, תוכניות בניה וכל הדפסה גדולה מהגדלים הסטנדרטיים. הם בעלי יכולת שרטוט קווים מורכבים והדפסות מורכבות, כולל טקסטים. הם בנויים ממספר "עטים" בעלי יכולת שרטוט חופשית על גבי הנייר המודפס, בהשוואה למדפסות סטנדרטיות.

התנועה המכאנית של העטים מאפשרת לשרטט בחופשיות רבה יותר על גבי ההדפס לעומת מדפסות סטנדרטיות המדפיסות בשיטת סריקה, אך למעשה מדפיסים לאט יותר בגלל התנועה המכאנית של העטים - ניתנים להדפסה בצבע או בשחור לבן. בזכות התכונות המכאניות שלהם, תווין משמשים להדפסת שרטוטים גדולים בצבע, וברזולוציה גבוהה מאוד כל זאת הודות לתנועה הווקטורית של העטים שמאפשרים גישה לכל חלקי השרטוט המודפס. קיים גם פלוטר מסדפיס וחותך סטנדרטי.
 
הדפסת פלוטרים
 

פלוטר מדפיס וחותך

 
  • הנדסאים - במקרים רבים, הנדסאים מומחים מוצאים את עצמם נזקקים לעבודה עם פלוטרים, ואין זה מפתיע. יש לזכור שהתוצרים של המהנדסים כוללים שרטוטים גדולים ומורכבים במיוחד. הדפסת שרטוטים לא ניתן להדפיס על דף A4 רגיל, ויש צורך במדפסת שתאפשר להציג את התוכנית בפרטי פרטים על גבי נייר גדול במיוחד. הפלוטר כמובן נותן במקרה זה את המענה הטוב ביותר, ולכן הנדסאים רבים משתמשים בשירות זה. יש לציין שברוב משרדי ההנדסאים, יש לפחות מדפסת אחת שעונה להגדרה, שכן הם עובדים איתה באופן קבוע ויומיומי.
  • אדריכלים - גם אדריכלים, כמו הנדסאים, נדרשים להפיק תכנונים גדולים ומורכבים במיוחד, ואף הם לא יכולים לעבוד עם מדפסות רגילות, ולכן נוטים לעבוד עם פלוטרים איכותיים, שמאפשרים להם להפיק תוצרים גדולים מאד בשטחם. יש לציין שכמובן שאפשר להפיק הדפסות עם צבע ולא רק בשחור לבן, דבר שנדרש לעתים בתכנון האדריכלי. גם כאן, האדריכלים לרוב רוכשים לעצמם מדפסת פלוטר ולא פונים אך ורק לבתי דפוס, שכן השימוש שלהם במדפסת הוא קבוע.
  • אנשי שיווק - משרדי פרסום רבים אשר מעוניינים להפיק שלטי חוצות, נדרשים לעשות זאת באמצעות מדפסות פלוטר איכותיות. הסיבה לכך היא ששלטי הפרסום הם כמובן גדולים מאד בשטחם, ומכאן יש צורך במדפסת יוצאת דופן. מעבר לכך, יש לזכור שכאן צריכה להיות אפשרות להדפסה על מדבקות, ויש שימוש בגליל נייר מיוחד. הדבר מאפשר כמובן לתכנן את הפרסום בצורה טובה יותר.
 

הדפסה פלוטר/תווין

 
כאמור, יש סוגים מגוונים של פלוטרים, ואתם יכולים לבחור בטכנולוגיה שמתאימה לכם, בגודל הנדרש לפי רוחב הדף, וכמובן לשאול את עצמכם מהי התוכנה שמאפשרת לכם לעבוד עם הפלוטר. שימו לב שכאשר אתם עושים השוואת מחירים בין מדפסות הפלוטר, יש להקפיד על כך שאתם תשוו בין מדפסות עם יכולות דומות ועם מפרט טכני זהה, כדי שתוכלו להבין האם אתם מקבלים את אותן היכולות במחיר הוגן. במקרים שונים, אפשר גם לפנות לבית דפוס שיספק לכם את שירותי ההדפסה, תמורת מחיר הוגן.
 
פלוטרים
 

במה מדפסות פלוטר שונות ממדפסות רגילות? פלוטר חותך סטנדרטי

 
כאשר אנו סוקרים את תחום המדפסות וההדפסה, חשוב מאד להבדיל בין המדפסות הביתיות שכולנו מכירים, לבין סוג מסוים ושונה של מדפסות, אשר מכונות מדפסות פלוטר.

למה בדיוק הכוונה? הפלוטר הוא בעצם סוג של מדפסת, אשר מסוגלת להפיק תוצרים גדולים במיוחד. למעשה, מבחינת הרוחב מדובר על מדפסות גדולות מאד. מבחינת האורך - פלוטרים יכולות להדפיס באורך ללא שום הגבלה, כאשר הן מופעלות על בסיס גליל נייר ענק שיוצא מהמדפסת לפי צורך - וזאת בשונה מהמדפסת הרגילה אשר מחולקת לכמות מוגבלת של דפים. הפלוטר אם כן, היא מדפסת שעובדת בצורה אחרת לחלוטין.

בהיפר גרף אנו משתמשים בציוד המשוכלל ביותר בתחום. הפלוטרים שלנו הם מהמתקדמים ביותר ואיכות ההדפסה היא גבוהה מאוד.